2009. május 21., csütörtök

Naptár


A mi családunk úgy hiszem fogja használni ezt az elektronikus formát, mert gyermekeim Budapesten tanulnak és sokszor már csak este szabadok, amikor már mi szülők nem vagyunk gépközelben. Megoszthatóvá és láthatóvá teszem a naptárt és bármikor beírhatják a saját programjukat, mert mindenkinek van számítógépe. Értesülünk és látjuk a másik időbeosztását és elkezdhetek kombinálni, hogy egyáltalán érdemes-e hétvégére programot csinálni vagy hány főre főzzek. Költségkímélő is, mert a mobil telefonnál sokkal olcsóbb.



2009. május 16., szombat

Kérdőív

2009. május 15., péntek

Kutyavilág

Remélem Te is szereted a kutyákat



A prezentáció teljes méretben is elérhető erre a linkre kattintva.

2009. május 13., szerda

Első benyomás a Google szöveges dokumentumairól

Első tapasztalat

Egyszer e-mai-lon kaptam egy levelet, és az olvasás folytán véletlenül a Google dokumentum kezelőjébe keveredtem. Persze angol volt a nyelv beállítása és nem sokat értettem belőle így nem is néztem utána, hogy mi ez az új dolog. Nagyon örülök, hogy most úgymond "visszaköszönt" és megismerhetem ezt a dokumentum formát is. Ahogy néztem Andi videóját elkezdetem csinálni a feladatot, de persze minden angolul volt, úgyhogy először a nyelvet kellett átállítani.

Tetszik hogy:
  • dokumentumokat
  • táblázatokat
  • prezentációkat
  • űrlapokat lehet vele készíteni
  • ingyenes
  • nem kell hozzá programot feltelepíteni
  • PDF formátumot tud képezni

Ahogy olvastam a http://www.hwsw.hu/hirek/35223/Google_Docs_Dokumentumok_Gears_offline_eleres_szerk oldalon, hogy internet elérés nélkül is elérhető lesz a Google dokumentumok.

A szolgálatás URL címe: http://docs.google.com

2009. május 9., szombat

Első hét tapasztalata


Az első hét ........

Egy kicsit új volt számomra ez az oktatási forma, még nem vettem részt ilyen távoktatásban. Úgy gondoltam, hogy ha Ausztráliában a gyerekek a nagy távolság miatt így tanulnak, és működik, akkor Én is meg tudom csinálni. Sokszor nem igazán tudtam, hogy hol tartok és amikor megakadtam a gyerekem szavai jutottak az eszembe: "Anya gondolkozz! Nem segíthetek, gyere rá a megoldásra segítség nélkül Te egyedül!"(Persze ezt jóindulatból mondta, hogy önállóan csináljam meg a feladatokat.) Így a sikerélményem sokkal nagyobb lett. ( Persze ha minden kötél szakad ott lett volna Andi segítségnek. ) Nekem azért nem volt minden olyan könnyű, de ahogy jöttek az új feladatok már megszoktam az oktatási folyamatot és könnyebben jutottam el a megoldásokhoz. Volt amikor még este gondolkoztam a megoldáson, de reggelre sokszor megjött a válasz. Remélem kész leszek a határidőkig és fel tudom venni azt ritmust ami ahhoz kell, hogy a megadott határidőig meglegyenek a feladatok a jövőben is.

2009. május 8., péntek

Tanulásról

Tanulás

Tanulás” – nem sok olyan dolog van, ami a mai “tudásalapú társadalomban” nagyobb jelentőséggel bírna. Gyakran szóba kerül a tömegkommunikáció különböző csatornáin keresztül, de nagyon sok családban is rendszeresen visszatérő témaként szolgál. “Tanulj, hogy sokra vidd az életben!” – hangzik el sokszor, s talán nem minden alap nélkül.

  • Bár nem mindenki gondolja ezt így, hiszen Robert T. Kyosaki és Sharon L. Lechter “Gazdag papa, szegény papa” című művében olvashatsz arról hogy a mai (pénzközpontú) világban egyáltalán nem biztos, hogy az lesz hosszútávon a sikeresebb, aki sok-sok évet az iskolapadban tölt. Figyelmeztetnek arra, hogy bár a szülői tanácsok nem változtak, de a világ bizony nagyot fordult az elmúlt években-évtizedekben. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy nincsen szükség a tanulásra és az így szerzett tudásra, de tisztában kell lenni azzal is, hogy a magas szintű oktatás és a jó tanulmányi eredmények (önmagukban) ma már nem feltétlenül garantálják a sikert – s erről bizony sokszor elfeleledkezünk.
  • De nézzünk csak egy kicsit a fogalom mögé! Már a meghatározásnál könnyen elkeveredhetünk – néha a legegyszerűbb dolgokat a legbonyolultabb megmagyarázni. Mit is nevezünk tanulásnak? Nem kétséges, hogy e fogalom alatt sokkal több mindent takar, mint a pl. a lecke megtanulását, vagy az úszni-, focizni tanulást.
  • A tanulás egy folyamat, egy többlépcsős rendszer, mely megkülönböztethető a gondolkodástól vagy az emlékezéstől. Az a változás, amely a tanulás hatására a tudásban, és/vagy a viselkedésben bekövetkezik, tartós – s többnyire szoros összefüggésben áll az egyén szándékával (azaz a megtanultakat felhasználva döntesz és cselekszel a későbbiekben, így felhasználva a tudásodat és az emlékezetedet). Ez a fajta összefüggés a tanulást megkülönbözteti az éréstől, amely a biológiai fejlődés nyomán bekövetkezett változás következménye. Persze a kettő nagyon gyakran együttjár – ilyen pl. amikor a kisgyermek járni vagy beszélni tanul. A különböző (szak)irodalmi anyagokban a leggyakrabban a 'tanult' jelzőt, mint a 'veleszületett' vagy 'ösztönös' ellentéteként említik.

A tanulás – mint készség – megkülönbözteti az állatot és az embert a növényektől. Persze az utóbbiak is alkalmazkodnak környezetükhöz – pl. a kaktuszoknak azért vannak tüskéi (melyek tulajdonképpen elkorcsosult levelek), hogy minél kisebbre csökkentsék párologtató felületeiket, hiszen ez abban a környezetben, ahol élnek a biztos kipusztulásukat jelentené. Ez az alkalmazkodás azonban passzív, míg az állatokat megfigyelve akár te magad is láthatod, hogy az ő alkalmazkodásuk aktivitással, új tevékenységi formák kialakításával jár együtt. Az emberi alkalmazkodás pedig ennél is bonyolultabb, hiszen itt nemcsak a “biológiai program” szerinti tanulási képességről van szó, hanem eredeti, új programok kidolgozása is zajlik.

http://www.necc.hu/amittudniakarsz/tanulas/